Ազգային ժողովը հուլիսի 1-ին ԱԺ պատգամավորների նախաձեռնությամբ արտահերթ նստաշրջան է գումարել՝ օրակարգում ունենալով 2 հարց: Քննարկվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներկայացրած Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանին Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալի պաշտոնից հետ կանչելու վերաբերյալ ԱԺ որոշման նախագիծը: ԱԺ նախագահի տեղակալ Իշխան Սաղաթելյանն ԱԺ «Հայաստան» ընդդիմադիր խմբակցության անդամ է:
Հիմնական զեկուցող Արուսյակ Ջուլհակյանը նշել է, որ Իշխան Սաղաթելյանն այդ պաշտոնում ընտրվել է 2021 թ. օգոստոսի 6-ին: «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը կողմ է քվեարկել նրա թեկնածությանը՝ հարգելով ՀՀ քաղաքացիների ընտրությունը: «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքով նախատեսված է, որ ԱԺ նախագահի 3 տեղակալներից մեկի թեկնածուն կարող է առաջադրվել միայն ընդդիմադիր խմբակցության կազմում ընդգրկված ընդդիմադիր պատգամավորների թվից:
Իշխան Սաղաթելյանը 2022 թ. հունվարի 17-ից մինչեւ հունիսի 29-ը ներառյալ, այսինքն՝ 2022 թ. առաջին օրացուցային կիսամյակի նիստերի 342 քվեարկությունից ունեցել է 198 բացակա: ԱԺ խորհուրդը ձեւավորման պահից առայսօր գումարել է 25 նիստ, որից միայն 7-ին է ներկա եղել Իշխան Սաղաթելյանը: Այսինքն՝ Իշխան Սաղաթելյանը չի կատարել իր անմիջական պարտականությունները: Փոխխոսնակի հաճախակի բացակայությունների պատճառով անհնարին է դարձել նրան ԱԺ նախագահի կողմից հանձնարարություններ տալը եւ լիազորությունների պատվիրակումը, ինչի հետեւանքով նաեւ չեն իրացվել «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքով սահմանված դրույթները:
Արուսյակ Ջուլհակյանը նաեւ ներկայացրել է ընդդիմության կազմակերպած հանրահավաքների ժամանակ Իշխան Սաղաթելյանի հնչեցրած վիրավորական, ինչպես նաեւ ատելություն սերմանող  արտահայտությունները եւ նրա կողմից բախումներ հրահրելու դեպքերը՝ երթերի ընթացքում:
«ԱԺ նախագահի տեղակալ Իշխան Սաղաթելյանը չի կատարում եւ չի ցանկանում կատարել՝ որպես ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ՝ Սահմանադրությամբ եւ այլ  օրենքներով իրեն վերապահված գործառույթները: Վերոգրյալի հաշվառմամբ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն ԱԺ պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանին ԱԺ նախագահի տեղակալի պաշտոնից հետ կանչելու վերաբերյալ ԱԺ որոշման ընդունմամբ նպատակ ունի հետագայում ընտրելու ԱԺ նախագահի՝ ընդդիմության կողմից առաջադրված այնպիսի տեղակալի, որը կկատարի իր պարտականությունները հավուր պատշաճի՝ ապահովելով Ազգային ժողովի բնականոն  գործունեությունը»,-ընդգծել է զեկուցողը:
ԱԺ որոշման վերաբերյալ հարցեր, ինչպես նաեւ ելույթներ չեն եղել: Քննարկմանը չեն մասնակցել ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունները: Ելույթի իր իրավունքից Իշխան Սաղաթելյանը չի օգտվել:

1 июля Национальное Собрание созвало внеочередную сессию по инициативе депутатов парламента, имея в повестке дня два вопроса. Обсужден представленный фракцией "Гражданский договор" (ГД) проект постановления НС об отзыве депутата НС И.Сагателяна с должности зампредседателя НС. Вице-спикер НС И.Сагателян – член парламентской оппозиционной фракции “Армения”.
Основной докладчик А.Джулакян отметила, что И.Сагателян избран на эту должность   6 августа 2021 г. Фракция ГД проголосовала за его кандидатуру, уважая выбор граждан РА. Согласно конституционному закону “Регламент Национального Собрания”, кандидат, как один из трех заместителей Председателя НС, может быть выдвинут только из числа депутатов, входящих в оппозиционную фракцию.
И.Сагателян с 17 января по 29 июня включительно на заседаниях первого календарного полугодия 2022 г. из 342 голосований   отсутствовал на 198. Со своего образования Совет НС провел 25 заседаний, из которых И.Сагателян присутствовал лишь на 7. То есть И.Сагателян не выполнял своих прямых обязанностей. В связи с частыми отлучками вице-спикера Председатель НС лишился возможности давать ему поручения и делегировать полномочия, в результате чего не выполнялись положения “Регламента НС”.
А.Джулакян также представила оскорбительные и ненавистнические высказывания И.Сагателяна во время митингов, организованных оппозицией, и случаи разжигания им столкновений на шествиях.
“Заместитель Председателя НС И.Сагателян не исполняет и не желает исполнять возложенные на него Конституцией и другими законами функции в качестве вице-спикера НС. Принимая во внимание вышеизложенное, фракция ГД, приняв решение НС об отзыве депутата НС И.Сагателяна с должности заместителя Председателя НС, ставит целью в дальнейшем избрать выдвинутого оппозицией вице-спикера парламента, способного должным образом выполнять свои обязанности, обеспечивая нормальную деятельность Национального Собрания”, - подчеркнула докладчик.
Вопросов и выступлений по решению НС не было. Оппозиционные фракции НС в обсуждении участия не принимали. И. Сагателян не воспользовался своим правом выступления.